Zastosowanie chromatografii gazowej do oznaczania triheptanianu glicerolu (GTH) w przetworzonych ubocznych produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach
Rozprawa doktorska
Streszczenie
Obowiązek znakowania triheptanianem glicerolu (GTH) przetworzonych ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, zaliczonych, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r., do kategorii 1 lub 2, wprowadzono 1 lipca 2008 roku. Kontrola właściwego stosowania GTH jako markera, wymagała opracowania metod analitycznych, które mogłyby być z powodzeniem stosowane przez urzędowe laboratoria. W związku z powyższym podjęto w tym zakresie przedmiotowe badania metodyczne, które są przedmiotem niniejszej rozprawy.
Głównym celem prowadzonych badań była optymalizacja i doskonalenie ogólnych wytycznych metodycznych, a następnie wdrożenie do praktyki laboratoryjnej opracowanych metod oznaczania triheptanianu glicerolu w przetworzonych ubocznych produktach pochodzenia zwierzęcego oraz opracowanie i wdrożenie metody oznaczania markera w paszach. W oparciu o dostępne piśmiennictwo, zaplanowano opracowanie metodyk przy wykorzystaniu techniki chromatografii gazowej z różnymi rodzajami detekcji.
Zbiory
- Rozprawy doktorskie [16]